These top-rated products will help you save!
If you are the owner of a home fuel business, find out how to promote your listing in search results.
from
Enter your Zip

Comparison shop for your local heating oil and propane and find the best deal for you!

Fuelwonk gives you access to hard-to-find prices, discounts, and reviews for heating oil and propane vendors on our easy-to-use website. You can pay less next time you buy heating fuel, and see ratings from multiple sources. Through the power of crowd sourcing, you have the ability to share and compare pricing with your community. You might save as much as $250 a year!

Have questions about heating oil or propane, choosing the right vendor, or heating your home economically?
See our collection of tips and articles:

A dramatic rise in the cost of heating oil over the past several months has been shocking to sellers and customers alike. “We had never seen above $4 (per gallon), and cleared $4 and $5 this year,” said Jared Trinks, manager of Trinks Brothers Oil in Manchester.
While energy prices dipped in 2020 due to the pandemic, utility bills steadily rose again in 2021 and are now spiking due primarily to the war in Ukraine. The expectation is that energy prices will continue to rise for the time being, exacerbating the squeeze on homeowners and renters alike. Below are key statistics and information on the current energy environment, as well as tips to estimate utility costs and save money.
A vacant home needs maintenance, protection and comes with inherent risks. Ensuring heating system safety is just one of the concerns.
The skyrocketing price of fuel comes as the United States has shipped more refined products like gasoline, diesel, and fuel oil, abroad to supply European markets following Russian President Vladimir Putin’s invasion of Ukraine in February, further tightening the market.
Why NOPEC, the US Bill to Crush the OPEC Cartel, Matters | Investing News
Right now, the lowest price for Number 2 heating oil in southern Maine is $5.73 a gallon. The highest price is $6, as low-income and working-class families feel the pinch.